Utoky na Líbiu Libyi maju od nastupu Kaddafiho džamahíriju – tzv. islamsky socializmus. Znamena to, ze vlada sa sklada so snemov, ktore navzajom komunikuju a rozhoduju o vedeni krajny. V snemoch maju zastupnia vsetky kmene danej lokality. Samotny Kaddafi nema ziadnu fakticku politicku moc, v zahranicnych rokovaniach figuroval vzdy ako vyslanec vlady. Sam seba prehlasil za najvrchnejsieho velitela armady, ktora sa casom ale zmensovala (jej dnesne stavy su mizerne oproti stavom po puci, preto aj v prvom momente, nez zmobilizovali zaloznikov, najali zoldnierov) a to v asistencii OSN, s ktorou sa po dohode a pod dohladom komisarov zbavil vsetkych chemickych a jadrovych sbrani.
Pred pucom, ktory vyvolal, vladla v krajne monarchia. Ludia zivorili, boli nevzdelany, nebola prakticky ziadna infrastruktura, ziadne nemocnice. Moderny zivot (a defacto sloboda oproti predoslemu) tam prisiel az s Kaddafiho prevratom.
Ten znarodnil ropu, zrusil americku a britsku vojensku zakladnu, vyhnal „vyssiu vrstvu“ pozostavajucu hlavne z talianskych obcanov a zacal rozdelovat majetok. Dnesna uroven je tam zavratna, dokonca vyssia nez u nas, priemrny vek taktiez (az 80 rokov priemerny vek!). Vsetkeho je dostatok, benzin stoji 14 americkych centov za liter, stat stavia byty, cesty, rozdava auta. Dokonca je vo vystavbe projekt umelej rieky, ktora ma dopravovat vodu z podzemnych rezervoarov do suchych oblasti – projekt ma rozpocet 27 miliard dolarov a je kompletne prefinancovany zo statnych penazi. Krajna ma vseobecne druhy najnizsi verejny dlh na celom svete.
Kaddafi mal aj temne obdobie, v snahe spojit arabske krajny do jedneho superstatu podporoval terorizmus. Avsak, uz davno pochopil, ze to buducnopst nema a obratil sa terorizmu chrbtom. Dokonca odskodnil pozostalych z atentatu Lockerbie celkovou sumou 2.7 miliardy dolarov (unikatny cin na celom svete). Od terorizmu dava ruky prec uz minimalne 20 rokov a doteraz to nikomu zo zapadu nevadilo, preto je aj argumentovanie touto historickou temou scestne – ostatne, ani americania nemaju cisty stit (Vietnam, mucenia civilistov v Iraku a podobne), takze ak argumentovat historicky, tak obojstranne.
Teraz treba definovat, kto je libyjsky civilista. Zbrane su v krajne beznou komoditou. Alkohol je v krajne zakazany, ale zbran si kupi ktokolvek. Takmer kazda rodina ma doma nejake zbrane. Takze prvotne spravy o krvavom potlacani demonstracii su znacne skreslene – strelba nebola jednostranna, bola to prakticky ozbrojeny stret, ake byvaju v niektorych arabskych krajnach bezne. Preto je aj na mieste otazka – akych civilistov vlastne spojenci chrania? Urcite nie nevinnych a neozbrojenych.
Dnesna situacia je pomerne jasna. Ropna kriza, casom pride aj vodna kriza (v taliansku sa uz tolko prirodnej vody flaskuje, ze zacinaju vysychat rieky) – Libya ma obojeho priam az prebytok a nevlastni to ziadna korporacia. A to treba zmenit (sarkazmus).
Ostatne, kto si zistoval co je v tej rezolucii OSN, tak vie, ze bola spisana ucelovo. Navonok sa tvaria ze len brania bezletovu zonu, realne ale ide o priamu intervenciu. Ak by chranili len bezletovu zonu, tak nebombarduju pozemne jednotky, zasobovacie konvoje ci radary. A uz vobec nebombarduju centrum Tripolisu.
Takze zaverom – kategoricky nesuhlasim. Jedna sa o obciansku vojnu, ktoru si mali vyriesit medzi sebou. Vstup spojeneckych vojsk je za jedinym ucelom – zvrhnut Kaddafiho, zrusit džamahíriju a sprivatizovat nerastne bohatstvo. A to vsetko v mene sirenia demokracie, ako sa stalo uz mnoho krat pod taktovkou USA.
Celá debata | RSS tejto debaty